Jak usunąć tatuaż?

16 grudnia 2014 18:34

...

Całkiem jeszcze niedawno, jak grzyby po deszczu masowo pojawiały się studia tatuażu. Dziś rośnie ilość osób pragnących pozbyć się tej – nierzadko niefortunnej – pamiątki na skórze, jaka niesie ze sobą niechciane wspomnienia, szpeci w wyniku zmiany upodobań lub zwyczajnie ogranicza zawodowo czy towarzysko. Błędy młodości - jak się ich pozbyć?

Usuwanie tatuaży – kiedyś i dziś

Kiedyś najskuteczniejszym sposobem był zabieg chirurgiczny. Niestety, był inwazyjny i niósł ze sobą ryzyko powikłań, a blizny jakie niekiedy pozostawiał bardziej szpeciły niż wykonany wzór. Nierzadko również wynikały z tego zapalenia bakteryjne, obrzęki i ból. Wśród zabiegów kosmetycznych często proponowanym jest dermabrazja, która usuwa powierzchowne warstwy skóry poprzez ich mechaniczne lub chemiczne złuszczanie, aż do miejsca, gdzie wstrzyknięto barwnik. Metoda ta jednak nie daje 100% rezultatu, z uwagi na zbyt głęboki zasięg barwnika. Złuszczanie do tego miejsca mogłoby doprowadzić do powstania rozległych ran, a w konsekwencji blizn, dlatego sposób ten sprawdza się najlepiej w przypadku tatuaży płytkich i czasowych. Makijaż permanentny lub tatuaż usuniemy również metodą elektrokoagulacji, która polega na wypaleniu warstw skóry wraz z barwnikiem prądem wysokiej częstotliwości. Jest to dobry sposób na małe tatuaże, w niestrategicznych miejscach (szyja okolica pach). Niestety, zabieg jest bolesny i wymaga znieczulenia miejscowego oraz powtórzeń, aż do całkowitego usunięcia wzoru.

Obecnie najpopularniejszą metodą usuwania tatuaży są lasery, które eliminują wszystkie ich rodzaje: od profesjonalnych i amatorskich po makijaż permanentny. Metoda wykorzystuje zjawisko fototermolizy i polega na pochłanianiu przez impulsy lasera cząstek barwnika, które pod wpływem jego energii ulegają zniszczeniu – rozpadają się i są wchłaniane przez system immunologiczny, a następnie wydalane przez organizm. Zabieg opiera się na doborze odpowiedniej długości fali tak, by absorpcja barwnika była jak największa. Pigmenty ciemne (niebieski, czarny, grafitowy) reagują na laser najlepiej, dlatego te wzory usunąć jest najłatwiej. Czerwone absorbują fale o długości 575 nm, żółte zaś w niewielkim stopniu pochłaniają fale lasera, w związku z czym niektóre fragmenty tatuażu mogą wymagać większej ilości zabiegów. Równie istotna co kolor jest gęstość barwnika – im jest ona większa, tym więcej zabiegów będzie wymagać dany obszar. Warto nadmienić, że wcześniejsze próby usunięcia tatuażu innymi sposobami, zwłaszcza jeśli były laserowe, nie stanowią przeciwskazania do zabiegu pod warunkiem, że nie uszkodziły skóry – tłumaczą specjaliści z Wirtualnej Kliniki.

Ile trwa zabieg i jakie są jego efekty?

Sam zabieg trwa od 5-60 minut w zależności od powierzchni oraz gęstości pigmentu. Od tego również zależy liczba powtórzeń. Laserowe usuwanie tatuaży jest metodą, której skuteczność osiąga nawet 90%. Wymaga to jednak serii zabiegów, z których każdy stopniowo rozjaśnia pigmenty. Zachowanie pomiędzy nimi kilkutygodniowej przerwy jest wskazane, z uwagi na konieczność uwolnienia z organizmu zniszczonego barwnika. Trzeba pamiętać, że pomimo zaawansowania techniki i precyzji lasera – jak zauważają eksperci z wirtualnaklinika.pl – mogą pojawić się powikłania w postaci infekcji bakteryjnych lub blizn. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie każdy tatuaż zniknie bez śladu. Niekiedy pozostaną po nim kontury, w innych przypadkach skóra może pozostać odbarwiona lub zmieniona pod względem struktury. Są to jednak zmiany, które ustępują w ciągu 1-3 lat. Najczęściej, jedynym śladem po zabiegu jest delikatne zaczerwienienie, od czasu do czasu opuchlizna, które w krótkim czasie, w trakcie zalecanej pielęgnacji, samoistnie przechodzą.


 

Więcej porad dotyczących usuwaniu tatuaży i polecanych zabiegów znajdziecie pod linkiem  www.wirtualnaklinika.pl

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej