Czy wysokość obcasów ma wpływ na nasze zdrowie?

19 listopada 2013 21:53

...

Dlaczego ciągłe chodzenie w wysokich i cienkich szpilkach jest niezdrowe?
Najważniejszą przyczyną jest brak rozłożenia ciężkości ciała, która nie skupia się na całej stopie, ale jedynie na jej środkowej części. Bardzo wysoki i cienki obcas podwyższa tylko tył stopy, a my chodzimy na uniesionej pięcie. Co więcej, wąskie zazwyczaj w palcach obuwie, najczęściej zakończone tzw. noskiem, zmienia fizjologiczną strukturę stopy, deformuje ją poprzez ściśnięcie palców i ich nakładanie się na siebie.
     Z jakimi dolegliwościami czy poważniejszymi schorzeniami mamy do czynienia na skutek systematycznego chodzenia w wysokich i cienkich szpilkach? W pierwszej kolejności odczuwać możemy nawracające bóle stóp, palców, kolan czy bioder, a ciasne i nierzadko sztywne w swej fakturze szpilki powodować będą otarcia i odciski. Kilkugodzinne chodzenie w butach na wysokim obcasie spowalnia krążenie stóp, łydek oraz ud, co wywołuje uczucie ciężkości w nogach, a one same często puchną, drętwieją oraz mrowieją, się we znaki dają także skurcze. Wszystkie te dolegliwości krążeniowe mogą stać się w przyszłości przyczyną żylaków. Z powodu zbytniego upodobania do butów na wysokim obcasie cierpią również nasze stawy, ścięgna i mięśnie, które nadwyrężone i usztywnione łatwiej ulegają kontuzjom. W szczególnie niekorzystnej sytuacji jest, narażony na skręcenia, staw skokowy. Realnym zagrożeniem są także uszkodzenia więzadeł, złamanie kości śródstopia oraz zerwanie ścięgna Achillesa.
     Chodzenie w wysokich szpilkach nie sprzyja również stopom - nie tylko je obciąża, ale, co gorsza, powoduje deformację dużego palca. Wykrzywia się on na zewnątrz stopy i powstaje tzw. halluks, czyli paluch koślawy. Jest on nie tylko nieestetyczny, ale skutkuje dolegliwościami bólowymi. Wszystkie wymienione schorzenia - zerwania ścięgien, więzadeł, złamania oraz halluksy - wymagają najczęściej leczenia operacyjnego i dłuższej rehabilitacji. Buty na wysokim obcasie nie są wreszcie obojętne dla naszego kręgosłupa i całego układu kostnego. Najczęściej obciążają one jego odcinek lędźwiowy, gdyż podczas nieumiejętnego chodzenia w szpilkach wyginamy się w tył z obawy przed upadkiem. Ponadto, niewłaściwe ułożenie kręgosłupa jest przyczyną nieprawidłowej postawy ciała oraz, na domiar złego, zbytniego ucisku na kręgi.
 

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej