Analiza kolorystyczna

3 września 2013 21:51

...

Sporo zapytań o analizę kolorystyczną - bardzo się cieszę z takiej popularnością tematu. Mamy nadzieję że dzisiejszy artykuł odpowie na zadawane przez Państwa pytania.

Tradycyjna analiza kolorystyczna wyróżnia cztery typy urody, nazwane na cześć czterech pór roku – Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Wszystko ma swoje korzenie w malarstwie i obserwacjach szwajcarskiego malarza Johannesa Ittena, który na początku XX wieku przeprowadził w swojej pracowni pewien eksperyment. Polecił studentom, aby każdy namalował swój autoportret, po czym precyzyjnie określił, jakie barwy i odcienie zostały użyte. Dowiódł tym samym, że pewne elementy wyglądu są powtarzalne oraz łatwo wydobyć własne zalety właśnie przy użyciu koloru. Dobre kolory odmładzają i podkreślają naturalny wygląd; te źle dobrane działają wręcz przeciwnie.
Współczesna analiza kolorystyczna odbiega nieco od sztywnych tradycyjnych ram i najczęściej wyróżnia od 12 do 16 typów kolorystycznych; wszystkie jednak są oparte na podstawowym schemacie pór roku. Nadal więc wyróżniamy typy wiosenny, letni, jesienny i zimowy, jednak z uwzględnieniem takich czynników jak temperatura barwowa, odcień i intensywność. Trudno bowiem wykluczyć wyraźne różnice nawet w obrębie jednego typu; dodatkowy podział nie tylko precyzuje, ale także ułatwia zdefiniowanie naturalnego kolorytu oraz wybranie najkorzystniejszej palety barw. Tak więc najczęściej wyróżnia się:
•    ze względu na temperaturę barwową  - typy ciepłe (warm) i chłodne (cool)
•    ze względu na odcień/kontrast – typy jasne (light) i głębokie (deep)
•    ze względu na intensywność – typy czyste (clear) i przygaszone (soft)
Według powyższego każdy typ posiada trzy cechy wyróżniające. Na przykład Wiosna to typ ciepły, jasny, i czysty. Lato będzie typem jasnym, ale chłodnym i przygaszonym. Jesień jest ciepła i przygaszona, ale głęboka, a Zima chłodna, czysta i głęboka.
Dopasowując do siebie powyższe cechy warto wiedzieć, że z każdej grupy przypisujemy sobie tylko jedną cechę i musi się ona zgadzać z kolorem oczu, włosów i skóry (wszystkich trzech). Typy ciepłe to typy o charakterystycznie złotym odcieniu skóry i włosów oraz ciepłym kolorze tęczówki; typy chłodne opierają się na szarościach z cerą i włosami jakby podbitymi chłodnym niebieskim czy popielatym. Typy jasne są delikatne, o subtelnej, pastelowej urodzie; typy głębokie kolorowe, intensywniej ubarwione, bardziej wyraziste. Typy czyste cechuje wyraźny kontrast pomiędzy kolorem oczu, włosów i skóry; przeciwnie typy przygaszone, które mogą sprawiać wrażenie mysich i „brudnych”, mniej wyrazistych i intensywnych w ubarwieniu.
Często spotyka się również poetyckie określenia, które dzielą na przykład typ letni na Lato Szmaragdowe i Lazurowe, jednak to wspomniana wyżej charakterystyka uchodzi za dokładniejszą i bardziej profesjonalną.
Wziąwszy pod uwagę wspomniane niuanse można spróbować przeprowadzić analizę kolorystyczna samodzielnie w domu. Wprawdzie najlepsze efekty i prawdopodobnie najbardziej zadowalający wynik zapewniłaby wizyta u zawodowej kolorystki czy wizażystki, jednak w wielu przypadkach już samo umiejętne spojrzenie na siebie samą może wiele zdziałać.
Przeprowadzając analizę bierzemy pod uwagę koloryt skóry (najlepiej zrezygnować wcześniej z intensywnego opalania), kolor włosów (naturalny), oraz kolor oczu (tęczówki oraz kontrast między tęczówką a białkiem). Należy przygotować zestaw kolorowych chust w różnych odcieniach. Nie wystarczy na przykład jedna intensywnie czerwona chusta – trzeba dysponować przynajmniej kilkoma chustami w różnych odcieniach czerwonego: ciepłych, zgaszonych, jasnych, itp. Następnie stajemy przed lustrem w naturalnym świetle, bez makijażu i sprawdzamy, które kolory najefektywniej uwydatniają zalety naszej urody. Odpowiednio dobrany kolor nie przytłacza i nie sprawia, że wyglądamy na starsze czy zmęczone; podkreśla kolor oczu, włosów i odcień skóry oraz nie dominuje odsuwając naturalne cechy na dalszy plan.
Taka samodzielnie przeprowadzona analiza w wielu przypadkach okazuje się bardzo pomagać. Dokładniejsze badanie u profesjonalistki obejmuje przeważnie kilka sesji, podczas których ustala się dokładny typ urody, dobiera paletę kolorów, czasem uczy sztuki wyrazistego oraz efektownego makijażu. Często jednak przy pomocy odpowiedniej dawki obiektywizmu i chęci jesteśmy w stanie określić, co pasuje nam bardziej a co mniej i w efekcie efektywnie urozmaicić garderobę z korzyścią dla własnej naturalnej urody.

 

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej