Czym się różni psychiatra od psychologa?

10 lutego 2018 10:27

...

Choć wiele osób ma trudność w odróżnieniu ich działania, odpowiedź na pytanie, czym się zajmują, wcale nie jest taka trudna. Łączy ich ludzka psychika i umysł. Kiedy pojawiają się problemy, po pomoc zwracasz się do jednego z nich.

Kiedy wybrać się do psychologa, a kiedy pomoże psychiatra? Warszawa, Poznań i inne miasta oferują wiele placówek, gdzie możesz znaleźć fachową pomoc specjalistów. Z jakimi dolegliwościami zwrócić się do psychologa? Kiedy poznać, że potrzebna jest wizyta u psychiatry? Sprawdź.

Czym zajmuje się psycholog?

Kim jest psycholog? To osoba, która wbrew pozorom ma dość wąskie pole działania. Rola psychologa jest sformalizowana. Osobę taką często spotkasz w placówkach szkolnych i poradniach pedagogiczno-psychologicznych, gdzie zajmują się wydawaniem opinii i orzeczeń (np. o dysleksji). Po diagnozie i wydaniu odpowiednich zaświadczeń, prowadzi także jej terapię.

Psycholodzy pracują także w ośrodkach terapeutycznych i pomocowych. Tam, jako specjaliści, udzielają wszelkiego rodzaju pomocy psychologicznej. Jej spectrum jest naprawdę szerokie. To mogą być interwencje kryzysowe, mediacje i podobne działania. Jeśli dodatkowo specjalista ukończył kurs psychoterapii, może przeprowadzić terapię (indywidulaną, grupową czy par). Warto przy tym pamiętać, że nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem.

Kim jest psychiatra?

Psychiatrą jest lekarz medycyny ze specjalizacją psychiatryczną. Zakres jego działania obejmuje choroby i zaburzenia psychiczne. Lekarz diagnozuje je i zaleca odpowiednie leczenie. W odróżnieniu od psychologa, może przeprowadzić leczenie farmakologiczne oraz, zgodnie z uprawnieniami, przepisać środki na receptę. Psychiatra może wystawiać zwolnienia i lekarskie oraz kierować na leczenie szpitalne.

Do kogo się udać?

Rzadko zdarza się, że psychiatra przeprowadza psychoterapię. Psycholog nie może też przepisać żadnych leków, ani wystawić zwolnień. Mimo że zakres ich działań wydaje się zbliżony, w praktyce różni się od siebie. Kompetencje obydwu uzupełniają się. Dlatego warto, abyś po pomoc udał się do każdego z nich.

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej