Skąd się bierze łysienie?

22 stycznia 2018 19:05

...

Problem łysienia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jego przyczyny mogą być różne; na wypadanie włosów ma wpływ między innymi gospodarka hormonalna organizmu, dieta, styl życia stres, ale także przebyte choroby. Najczęściej nadmierna utrata owłosienia następuje równolegle ze schorzeniami dermatologicznymi (na przykład z łuszczycą), nowotworowymi oraz natury psychicznej. Przyczyny łysienia często leżą także w leczeniu innych chorób - wdrożenie chemioterapii lub farmakoterapii skutkuje często utratą włosów.

Łysienie u mężczyzn

U mężczyzn przyczyny łysienia często mają charakter genetyczny. Przedwczesne wypadanie włosów występuje rodzinnie u 2/3 panów w różnym wieku. Jego pierwsze oznaki bywają zauważalne już nawet w wieku pokwitania. Nosi to nazwę to łysienia androgenowego lub łysienia typu męskiego. W zależności od rodzaju przekazanych genów przedwczesne wypadanie włosów włosów następuje stopniowo, na przestrzeni lat, lub gwałtownie. Najczęściej proces łysienia rozpoczyna się w okolicach czoła, co można zauważyć po utworzeniu się tak zwanych zakoli. U niektórych panów jednak łysienie typu męskiego bierze początek u szczytu głowy, czyli w okolicach ciemienia. W bardziej skrajnych przypadkach włosy wypadają zarówno na czole i skroniach, jak w okolicach korony. Jest to najbardziej zaawansowany typ łysienia androgenowego.

Androgenowe łysienie u mężczyzn - przyczyny

Łysienie typu męskiego polega na zmianach zachodzących w mieszkach włosowych, przez które skróceniu ulega faza wzrostu włosa, a faza wypadania - wydłużeniu. Powoduje to nieprawidłowości w kolejnych cyklach wzrostu, przez co włosy stają się co raz cieńsze. Największy wpływ na owe zaburzenia ma produktu przemiany testosteronu, czyli dihydrotestosteron (w skrócie DHT). Oddziałuje on na mieszki włosowe, które w wyniku zbyt małego ukrwienia - obkurczają się i miniaturyzują. To z kolei wpływa na odrastające włosy, które także nie są niedostatecznie odżywione, a więc stają się słabsze i cieńsze. W końcowym etapie ich wzrost zostaje całkowicie zahamowany. Działanie hormonów niekorzystnie wpływa także na pracę gruczołów łojowych umiejscowionych w skórze głowy. Testosteron aktywizuje je, co powoduje nadmierną produkcję łoju.Więcej na ten temat  http://www.drturowski.pl/pl/utrata-wlosow/mezczyzni.html

Z tyłu głowy wypadanie włosów u mężczyzn jest znacznie mniejsze

Niektóre mieszki włosowe są odporne na wpływ produktów przemiany testosteronu. Najczęściej są to te rosnące z tyłu głowy - na potylicy. Dzięki temu nawet mężczyźni w zaawansowanym stadium łysienia androgenowego nadal posiadają znaczną część włosów.

 

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej