Doraźna pomoc w enurezji

3 czerwca 2017 10:09

...

Enurezja, czyli mimowolne oddawanie moczu może być powodowane przez wiele czynników. Najczęściej, winne są słabe mięsnie dna miednicy, zmiana prawidłowego położenia pęcherza i cewki moczowej, a w efekcie – niedomykanie się zwieracza. Nietrzymanie moczu jest tak samo popularne, co wstydliwe. Nie towarzyszy wyłącznie ludziom w podeszłym wieku. Dotyka również kobiety w ciąży w okresie przekwitania, młode matki, osoby w różnym wieku cierpiące na cukrzycę, otyłość i inne schorzenia. Jakie produkty higieniczne warto stosować w tej przewlekłej chorobie, aby zachować komfort i być aktywnym?

Skąd bierze się problem z nietrzymaniem moczu?

Przyczyn problemu może być wiele, jednak najczęściej, nietrzymanie moczu u kobiet wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy (w przypadku starszych pań) albo jest następstwem komplikacji podczas porodu (np. pęknięcia krocza). U mężczyzn z kolei, nietrzymanie moczu jest efektem ubocznym operacji prostaty lub oznaką innych chorób, jak choćby cukrzyca.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Analiza moczu, USG jamy brzusznej, badanie urodynamiczne... Jest wiele metod stawiania diagnozy w przypadku nietrzymania moczu. Metody leczenia dobiera się indywidualnie, a zwykle, w przypadku lżejszego stopnia schorzenia, rozpoczynają się od treningów mięśni Kegla pod okiem rehabilitanta. Zdarza się, że lekarz zakłada w pochwie pacjentki specjalny krążek, który ma za zadanie unosić pochwę i pęcherz, wspomagając kontrolowane oddawanie moczu. Jeśli wstydliwy problem ma swoje źródło w zaburzonej gospodarce hormonalnej, lekarz przepisuje odpowiednio dobrane hormony.

Kobiety tuż przed menopauzą często cierpią z powodu nadreaktywnego pęcherza - tutaj pomogą leki antycholinergiczne. Jeśli nietrzymanie moczu przybiera bardziej zaawansowaną formę, można spróbować zabiegów, które, za pomocą prądu, pobudzają ciało pacjentki do skurczu w okolicy krocza, a tym samym, do ćwiczenia mięśni tych okolic i lepszej kontroli wyciekającego moczu.

W najcięższych przypadkach, medycy przeprowadzają operację brzuszną (podszycie cewki) lub mniej inwazyjną technikę przezpochwową - podwieszenie pod cewką taśmy z polipropylenu. Dodatkowo, istnieje możliwość przeprowadzenia operacji plastyki pochwy, czy wszczepienia implantu zwieracza cewki moczowej.

Specjalistyczna, doraźna pomoc

Jeśli my lub nasi bliscy cierpią na nietrzymanie moczu, zarówno przed rozpoczęciem leczenia, jak i w jego trakcie, warto zadbać o odpowiednią higienę i komfort chorego. Z pomocą mogą nam przyjść specjalistyczne wkłady anatomiczne (wkładki higieniczne i podpaski), majtki chłonne oraz pieluchomajtki dla dorosłych.

Wkładki i podpaski są rekomendowane  tak dla mężczyzn, jak i kobiet, którym dolega lekkie nietrzymanie moczu. Pieluchomajtki (dla dorosłych) zaleca się stosować u osób leżących, zaś majtki chłonne przeznaczone są dla osób chodzących z potrzebą stałej i mocniejszej ochrony higienicznej. Dodatkowo, podkłady będą chronić przed zabrudzeniem i zamoczeniem łóżka chorego.

Wszystkie produkty można z reguły za darmo przetestować, zamawiając próbnik przez Internet lub telefonicznie. To znacznie ułatwi zakup docelowych produktów o odpowiedniej chłonności i rozmiarze. Podkłady anatomiczne są  szeroko dostępne w aptekach i sklepach medycznych. Więcej informacji znajduje się na stronie www.tena.pl

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej