Jak dobrze zdiagnozować skórę twarzy?

4 listopada 2016 10:10

...

Każda z nas próbuje samodzielnie w domu zdiagnozować swoją skórę. Czasami udaje się to całkiem dobrze, ale czasami nasza diagnoza jest błędna, co skutkuje złą pielęgnacją skóry, a w konsekwencji może powodować różnego rodzaju problemy skórne. Najlepiej dokonać diagnozy skóry podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym, podczas której fachowiec profesjonalnie oceni stan naszej skóry, określi jej rodzaj oraz podpowie jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja naszej cery.

Każda z nas chciałaby mieć skórę normalną, właściwie nawilżoną, napięta i elastyczną, bez rozszerzonych porów, zanieczyszczeń i wyprysków. Jest to marzenie prawie każdej kobiety, jednak taką skórę mają zwykle tylko dzieci, z wiekiem w trakcie okresu dojrzewania i pracy hormonów skóra normalna zmienia się w suchą, mieszaną lub tłustą. Dodatkowo każda z tych skór może być cerą naczyniową, wrażliwą, a nawet atopową. Dlatego też bardzo ostrożnie należy dobierać zabiegi do cer wrażliwych, alergicznych, naczyniowych i atopowych – są to cery bardzo wrażliwe i nadreaktywne, na których mogą wystąpić różnego rodzaju nieprzewidywalne reakcje. Natomiast skóra sucha ,tłusta i mieszana nie są aż tak wymagające i można wykonać na nich więcej zabiegów, lecz należy pamiętać, że nawet skóra tłusta i mieszana może być skórą odwodnioną.

Diagnoza skóry w gabinecie kosmetycznym powinna obligatoryjnie odbyć się przy pierwszej wizycie, zanim jeszcze rozpocznie się właściwy zabieg, ale także przy kolejnych wizytach, ponieważ tylko właściwa diagnoza pozwoli na zniwelowanie ryzyka, że źle dobierzemy zabieg do cery i skóry klienta. Aby zdiagnozować skórę warto użyć nie tylko naszych zmysłów, ale także specjalnie do tego przeznaczonych przyrządów.

Diagnoza skóry klienta w gabinecie kosmetycznym rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu i uzyskania informacji na temat: nawyków pielęgnacyjnych, sposobu i tempa życia, stanu zdrowia, warunków pracy, przyjmowanych leków, wykonywanych do tej pory zabiegów kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej oraz reakcji skóry na te zabiegi, korzystania z solarium, stosowania anykoncepcji, ewentualnej ciąży lub karmienia piersią.

Gdy wywiad został przeprowadzony, przystąpić należy do właściwej diagnozy skóry, którą profesjonalna kosmetyczka zawsze rozpocznie od wykonania dokładnego demakijażu, bowiem coraz bardziej kryjące podkłady są w stanie ukryć i zamaskować wiele niedoskonałości, które to z kolei mają wpływ na diagnozę.

Podczas podstawowej diagnozy oglądamy skórę, sprawdzamy czy nie ma na niej rozszerzonych naczyń krwionośnych, zaskórników, prosaków i innych zanieczyszczeń, czy skóra nie jest nadmiernie zrogowaciała, szara, ziemista, czy się nie świeci, czy ma rozszerzone pory, czy jest wrażliwa na dotyk i ucisk – sprawdzamy elastyczność, jędrność. Weryfikujemy także czy występują na niej przebarwienia, wykwity, znamiona - jeśli któreś budzi nasz niepokój, kierujemy klientkę do dermatologa.

Aby dokonać głębszej diagnozy należy skorzystać z kilku aparatów i przyrządów np. z pehametru, który pozwoli nam określić czy pH skóry jest właściwe (4,7 - 5,5 - czyli lekko kwaśny). Można także wykorzystać urządzenie Ewaporimetr do zbadania w jakim stopniu skóra traci wodę przez naskórek tzw. TEWL (transepidermalna utrata wody - przeznaskórkowa utrata wody). Tak jak już zostało wspomniane, nawet skóra tłusta może być odwodnioną.

Warto także do diagnozy zastosować lampę Wooda, która wykorzystuje promieniowanie nadfioletowe odbijając je na skórze w określony sposób np. przy cerze suchej - na blado - różowo, cera normalna - na niebiesko-fioletowo, cera dobrze nawilżona – ciemno - fioletowo, a tłusta - na prawie czarno. Aby sprawdzić elastyczność skóry można użyć kutometru, za pomocą korneometru określić stopień nawilżenia warstwy rogowej naskórka, a poziom melaniny odpowiadającej za występowanie przebarwień można zbadać meksametrem.

Właściwa i profesjonalna diagnoza skóry jest sprawą niezbędną i szalenie ważną, tak w przypadku codziennej pielęgnacji jak i podczas zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.

 

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą i skorzystania z zabiegów oferowanych przez nasz salon.  apetytnaurode

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej