Grzybica skóry. Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

12 listopada 2015 20:47

...

Grzybica skóry to zakaźna infekcja, która przenosi się poprzez kontakt z przedmiotami używanymi przez chorą osobę. Przed zarażeniem się nie zawsze ustrzeże odpowiednia pielęgnacja i zachowanie zasad higieny. Na grzybicę skóry może zachorować każdy.

Symptomy infekcji

Grzybica skóry wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze. Mikroorganizmy te atakują organizm wtedy, gdy jest on osłabiony (np. przez ciążę, rany, leczenie antybiotykami etc.). Grzyby lubią wilgoć i ciepło, dlatego namnażają się w fałdach skórnych, np. pod pachami, piersiami, między pośladkami, pod paznokciami. Często grzybica atakuje także stopy – jeśli buty nie są przewiewne i ciało się poci, może dojść do zainfekowania. Nie wszyscy wiedzą, że grzyby wywołujące chorobę występują także na skórze i błonach śluzowych zdrowego człowieka. Grzybica rozwinie się dopiero wtedy, gdy mikroorganizmy nadmiernie się namnożą.

Objawy choroby są łatwo dostrzegalne. Grzybica wywołuje zaczerwienienia na skórze i świąd. Mogą pojawić się także pęcherze, krostki i strupy. Przy ostrych stanach zapalnych na skórze tworzą się guzy wypełnione wydzieliną ropną. Czasami z ran wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeśli choroba zaatakuje skórę głowy lub brody, najprawdopodobniej pojawią się plamy łysienia. Symptomami grzybicy paznokci najczęściej jest utrata koloru, połysku i pojawienie się zgrubień na powierzchni płytki.

Jak zapobiegać rozwojowi choroby?

Dzięki licznym mechanizmom obronnym organizm człowieka jest w stanie zwalczać ataki grzybów. Jeśli jednak równowaga organizmu zostanie zachwiana i odporność będzie słabsza, w naskórku lub skórze mogą nadmiernie rozmnożyć się szkodliwe grzyby. Do zakażania może dojść np. w wyniku noszenia pożyczonego obuwia, korzystania ze wspólnych urządzeń sanitarnych lub ręczników albo poprzez dotykanie bezdomnych, chorych zwierząt.

Żeby uniknąć zarażenia, należy dbać o higienę. Powinno się nosić przewiewne, wygodne obuwie, by stopy nadmiernie się nie pociły. Należy unikać odzieży wykonanej z tworzyw sztucznych. Jeśli na skórze pojawi się rana, trzeba ją odpowiednio zdezynfekować. Grzyby lubią rozwijać się w skaleczeniach.

Odpowiednia terapia

Grzybicę diagnozuje lekarz dermatolog. Po potwierdzeniu pojawienia się choroby, zleci on odpowiednią terapię farmakologiczną i ustali czas trwania kuracji. Wynik leczenia zależy przede wszystkim od zaangażowania pacjenta. Na zainfekowane obszary skóry nakłada się odpowiednie preparaty dezynfekujące i przeciwgrzybiczne. Terapię wspomaga się czasami doustnymi środkami farmakologicznymi. W niektórych przypadkach można także zastosować leczenie miejscowe. Rodzaj terapii musi jednak wybrać lekarz specjalista.

Bardzo ważne jest, by pamiętać o zdezynfekowaniu obuwia i ubrań, jeśli zdiagnozowana zostanie grzybica skóry. W aptekach można kupić specjalne środki przeznaczone do tego celu. Najlepiej jednak wyrzucić zainfekowaną odzież. To da pewność, że źródła choroby zostały wyeliminowane.

 


Angelika Szejn
Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z poradni DENTeam z Częstochowie.

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej