Stomatologia estetyczna sposobem na piękny uśmiech

15 października 2015 18:40

...

Olśniewający uśmiech zapewnia olśniewającą karierę. Tak zdają się przemawiać do naszej podświadomości autorzy reklam. Czy rzeczywiście białe zęby mają aż taki wpływa na poprawę warunków materialnych? Z pewnością nie, i nawet z osadem po kawie, niektórzy z nas są w stanie zrobić furorę we własnej branży. Trzeba jednak przyznać, że ładny uśmiech zdecydowanie poprawia samoocenę, a przez to również samopoczucie.

Obecnie w drogeriach lub aptekach (rzadziej u dentystów) można spotkać się z seriami produktów do higieny jamy ustnej, które poza podstawowym działaniem zapewniają skuteczniejsze usuwanie osadu nazębnego lub mniejszą kumulację kamienia. Oczywiście służą one głównie profilaktyce lub podtrzymaniu efektu wybielenia i nie ma co się łudzić, że u wszystkich dadzą spektakularne efekty. A panie w reklamach past do zębów z pewnością nie uzyskały takich efektów przez samo stosowanie pasty…

Profilaktyka i higiena stomatologiczna

Pierwszą zasadą pięknego uśmiechu są zdrowe zęby. Po wypełnieniu ubytków próchnicowych lub pochodzenia niepróchnicowego (spowodowanego zbyt częstym pijaniem napojów gazowanych i soków o niskim pH) dentysta może zaproponować usuwanie złogów nazębnych za pomocą tzw. skalingu. Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się zmineralizowanej płytki nazębnej, która w ekstremalnych sytuacjach może nawet pokryć całe zęby (szczególnie sieczne dolne od strony językowej). Oczyszczanie z osadów po kawie i herbacie wykonuje się podczas piaskowanie. Drobnoziarnisty piasek (korund) wysypujący się z końcówki urządzenia na szkliwo tylko lekko uszkadza szkliwo i daje sobie radę nawet z ciężkimi zanieczyszczeniami. W ramach zabezpieczenia przed próchnicą po zabiegu piaskowania dentysta powinien zaaplikować na 5-8 minut fluor, który łącząc się z elementami szkliwa je wzmacnia.

Licówki stomatologiczne

Obecny stan wiedzy stomatologii oraz zaawansowane techniki umożliwiają również korekcję drobnych wad zgryzowych oraz ukrycie hipoplazji szkliwa (częściowego zaniku tej tkanki z odsłonięciem ciemniejszej zębiny) przez zastosowanie licówek. Niektórzy porównują je do tipsów na paznokciach, gdyż ich grubość wynosi 0, 2-0, 5 mm, a cementowanie odbywa się na zeszlifowanym szkliwie. Kłopotliwym może się jednak okazać nałożenie licówki na ząb leczony endodontycznie (popularnie zwany martwym), gdyż zamiast estetycznej jasnej barwy często uzyskuję się zaszarzenie odtwarzanego miejsca. Powikłaniem stosowania licówek może być tzw. odprysk porcelany, gdy są niekorzystne warunki zgryzowe, bądź po prostu odklejenie jej od powierzchni zęba. Dentyści zajmujący się projektowaniem tego typu uzupełnień protetycznych bardzo często kierują pacjenta na konsultację ortodontyczną, aby w przyszłości uniknąć tego typu problemów z użytkowaniem licówek. Więcej informacji o klinikach stomatologicznych kompleksowo zajmujących się stomatologią estetyczną na stronie: www.medi-tour.pl/234,0,stomatologia.html

Wybielanie zębów

Warto również wspomnieć o popularnym wybielaniu zębów. Dentyści proponują metodę nakładkową wykonywaną przez pacjenta w domu, jak również jednorazowe wybielanie w gabinecie. Do drugie jest zazwyczaj droższe i daje lepsze efekty, jednak wybielanie w domu za pomocą indywidualnie wykonanych szyn oraz żelu wybielającego wydaje się bezpieczniejsze (brak wahania temperatury tkanek zęba, która występuje przy naświetlaniu lampą w gabinecie). Jednym z powikłań po wybielaniu jest duża nadwrażliwość zębiny na zimne napoje oraz wiatr.

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej