Ratunek dla skóry po opalaniu - jak postępować?

25 czerwca 2015 22:35

...

Oparzenia słoneczne są jedną z najczęściej doświadczanych dolegliwości podczas lata i wakacji. Mogą pojawić się tak u dzieci, jak i u dorosłych czy osób starszych, niezależnie od tego gdzie się przebywa. Wystarczy 20 minut spędzonych na pełnym słońcu, w godzinach jego największego natężenia, aby nabawić się mocnego podrażnienia skóry. Podpowiadamy, jak ratować skórę po opalaniu i jakich kremów lub balsamów używać.

Oparzenia słoneczne - kiedy opalanie się nie jest bezpieczne

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia oparzeń słonecznych jest zbyt długie wystawienie skóry bez ochrony na promieniowanie UV. Moment pojawienia się oparzeń jest zależny od wielu czynników, w tym od karnacji i czasu ochrony własnej skóry. Zasadniczo na podrażnienia skóry przez słońce narażone są niemowlęta i dzieci, a także osoby blade, z rudymi lub blond włosami. Ich skóra i włosy zawierają mało melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych melaniny skutkuje oparzeniem słonecznym, a więc podrażnioną, zaczerwienioną skórą, która powoduje dolegliwości bólowe. Ponadto na jej powierzchni mogą, ale nie muszą, pojawić się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, będące efektem ubocznym oparzenia. Jak postępować w przypadku podrażnień skóry po opalaniu?

Oparzenia słoneczne - czego nie robić po opalaniu

Zanim pozna się zalecenia bezpiecznego ratowania opalonej i poparzonej przez słońce skóry, warto wiedzieć, czego nie należy robić po opalaniu. Skóra wówczas jest niezwykle wrażliwa i delikatna, przez co każda próba jej chłodzenia, dotyku czy opatrywania może zwiększać ból i dyskomfort. Ekspert La Roche-Posay zajmujący się ochroną skóry przed podrażnieniami wskazuje, że po opalaniu, które wywołało oparzenia słoneczne, nie należy:

Stosowanie bardzo tłustych kremów nie jest polecane ze względu na to, że tworzą one na powierzchni skóry barierę ochronną, która uniemożliwia zgromadzonemu ciepłu odparować. Natomiast zimna woda i lód podrażniają zakończenia nerwowe i zwiększają uszkodzenie skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie 15-minutowego, letniego prysznica, a następnie delikatne naniesienie dobrych kremów lub balsamów po opalaniu, które nawilżają, natłuszczają, koja i regenerują.

Najlepsze kremy i balsamy po opalaniu - produkt idealny

Idealne kosmetyki po opalaniu powinny łączyć w sobie kilka funkcji i zawierać składniki aktywne, które wpłyną na szybszą regenerację naskórka. Powinny przynosić ulgę tuż po aplikacji kremu po opalaniu, a także działać długofalowo - stopniowo łagodzić podrażnienia, prowadząc do ich całkowitego usunięcia, przy jednoczesnym utrzymaniu opalenizny. Dobre produkty po opalaniu można stosować także przy wystąpieniu oparzeń słonecznych i mocnych uszkodzeń skóry.

Na uwagę zasługuje m.in. Posthelios od La Roche-Posay, kojący balsam po opalaniu - informacje na jego temat można znaleźć na stronie: http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Anthelios/Posthelios-p4191.aspx

Jest to lekki krem o konsystencji emulsji, który łatwo się nakłada i rozsmarowuje, dzięki czemu nie jest konieczne mocne pocieranie wrażliwej skóry. Natychmiastowo łagodzi uczucie gorąca i pieczenia, dostarczając skórze nawilżenia i natłuszczenia. Dzięki swoim składnikom aktywnym, m.in. odbudowującym lipidy, pozwala na odnowienie warstwy hydrolipidowej, która chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed dalszymi uszkodzeniami przez promienie słoneczne. Dobrego kremu po opalaniu warto szukać w aptece, w dziale dermokosmetyków. Są one przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej, dzięki czemu istnieje pewność, że ich skład będzie przyjazny dla skóry podrażnionej, wymagającej szczególnego traktowania.

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej