Jak się bezpiecznie opalać?

20 maja 2015 18:28

...

Niedługo rozpocznie się sezon letni, słońce będzie grzało mocniej, a my coraz chętniej będziemy wystawiać twarz do słońca. Nasza skóra, wystawiona na promienie słoneczne, będzie wymagała szczególnej opieki i pielęgnacji. Jak opalać się bezpiecznie i dbać o skórę późną wiosną i w pełni lata?

Przestrzegaj godzin

Słońce w różnych porach dnia świeci z różną intensywnością. Inaczej przed południem, inaczej w okolicach 16 czy 17. Specjaliści zalecają więc, aby nie przebywać na słońcu, kiedy promieniowanie UV jest największe, a więc w godzinach od 11 do 15. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko poparzeń. Szczególnie ważne jest to, aby tej pory unikały zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze. Nawet podczas niewielkiego zachmurzenia, kiedy wydaje nam się, że promienie słoneczne są mnie intensywne, należy uważać i jeśli już musimy w tym czasie przebywać na słońcu, pamiętajmy o odpowiednim kremie z filtrem.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Najważniejsze przy doborze kremu z filtrem jest wartość faktora. Najmniejsza wynosi 6, najwyższa 50 – sposób doboru faktora jest prosty – im wyższy, tym większa ochrona. Dlatego też osoby o bardzo jasnej karnacji powinny używać kremu z wysokim SPF, zwłaszcza w krajach tropikalnych, a te o ciemniejszej, mniejszego. Jednak przy pierwszym kontakcie ze słońcem zaleca się stosowanie wyższej ochrony – unikniemy wtedy poparzeń. Bardzo ważną zasadą przy stosowaniu kremu z filtrem jest sposób, kiedy go nakładamy. Powinniśmy to zrobić już nie na plaży czy leżaku, ale na pół godziny przed wyjściem na słońce. Krem należy wcierać dokładnie, aby nie pozostawiać białych smug oraz powtarzać tę czynność po każdy wyjściu z wody (wycieramy krem ręcznikiem) oraz co 2 godziny podczas kąpieli słonecznych. Szczególną uwagę na stosowanie kremu z filtrem powinniśmy zwrócić, jeśli chodzi o dzieci.

Chroń, co możesz

Nakrycie głowy jest absolutną koniecznością, zwłaszcza w pełnym, palącym słońcu. Chronimy nie tylko skórę głowy, ale też minimalizujemy ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Sposobów na ochronę jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach – należy chronić dzieci. O nałożeniu kremu z filtrem oraz nakryciu głowy powinni też pamiętać mężczyźni, którzy są łysi.

Oprócz nakrycia głowy, przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Kupno ich na straganie nie jest najlepszym pomysłem – najbezpieczniej, jeśli zrobimy to u okulisty – wtedy będziemy mieć pewność, że te mają odpowiednie filtry.

A po kąpieli słonecznej…

Nawilżaj skórę. Serie kosmetyków do opalania posiadają również te, które stosuje się po powrocie z plaży czy innego miejsca opalania. Niektóre łagodzą oparzenia, dając skórze kojący chłód, inne utrwalają opaleniznę – wszystkie natomiast nawilżają wysuszoną skórę, dzięki czemu zapobiegają pękaniu i schodzeniu naskórka.

Mało kto nie lubi słońca, mało kto też zwłaszcza przy pierwszych promieniach zastanawia się nad konsekwencjami bezmyślnego przebywania na nim. Dlatego tym bardziej zachęcamy do brania pod uwagę wymienionych wyżej wskazówek.

 

Artykuł został przygotowany na podstawie działu: www.i-apteka.pl/pol_m_Kosmetyki-Pielegnacja_DERMED

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej