Naturalne kosmetyki na bazie herbaty

20 stycznia 2015 18:23

...

Choć zwykle kojarzy nam się przede wszystkim z orzeźwiającym lub rozgrzewającym napojem, z herbaty można przygotować wiele wspaniałych, naturalnych kosmetyków.

Ten fakt na pewno ucieszy zwolenników naturalnych kosmetyków, ale nie trzeba być miłośnikiem ekologii, by wypróbować na sobie przepisy na kosmetyki z herbaty. Do jednej z ich głównych zalet zaliczamy naturalność, bowiem w składzie nie mamy żadnych szkodliwych substancji typu SLS czy parabeny, niesie to jednak za sobą pewien minus – są one mało trwałe, dlatego wymagają przygotowywania kolejnych porcji na bieżąco, co kilka dni. Jakie podstawowe kosmetyki, proste w przygotowaniu, możemy więc zrobić na bazie herbaty? Zapraszamy do artykułu opracowanego razem z blogiem Herbata nasza pasja.

Tonik do twarzy

Podstawowym produktem, jaki możemy wykonać, jest oczywiście mgiełka do twarzy, używana jako tonik. W tym celu musimy zaparzyć mocny wywar z zielonej herbaty, który dzięki zawartości antyoksydantów zapobiega starzeniu się skóry, a także łagodzi zaczerwienienia. Pamiętajmy, że woda, którą zalewamy napar, może mieć maksymalnie 80 stopni, w przeciwnym razie zielona herbata straci swoje właściwości. Po około 10 minutach napar studzimy i przelewamy do pojemnika, najlepiej z atomizerem. Przechowujemy do kilku dni w lodówce. Możemy też w podobny sposób wykorzystać napar z mięty, który świetnie sprawdzi się latem do odświeżania skóry twarzy i ciała w ciągu dnia.

Kompres na oczy

Jeśli rano budzisz się z podpuchniętymi, suchymi oczami najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie prosty, ale skuteczny kompres na bazie herbaty. Kofeina zawarta w czarnej herbacie w kilka minut zmniejszy wszelkie opuchnięcia i worki pod oczami, a przygotowanie jest na tak proste, że z pewnością rano zdążysz go wykonać. Po prostu zaparz torebkę czarnej herbaty w połowie filiżanki wody. Gdy przestygnie, zamocz w niej dwa waciki kosmetyczne i połóż na powieki. Po 2-3 minutach powtórz czynność jeszcze trzy- lub czterokrotnie. Twoje spojrzenie „obudzi się”, a oczy nabiorą blasku! Więcej: http://www.naturaherbaty.pl/artykul/oklad_na_zmeczone_oczy_z_herbaty-9.html.

Nawilżająca mgiełka do włosów

Na bazie zielonej herbaty możemy również przygotować rewelacyjną mgiełkę do włosów. W tym celu do naparu z zielonej herbaty dodajemy nawilżający wyciąg z aloesu – taki w formie żelu bez problemu powinniśmy znaleźć w aptece lub sklepie internetowym. Mieszanka powinna być zrobiona z proporcji 2:1. Możemy również przygotować mgiełkę dwufazową: w tym celu do 100 ml naparu herbacianego dodaj około 40 kropli olejku, na przykład jojoba lub oliwy z oliwek i przełóż do butelki z atomizerem. Pamiętaj tylko, by przed każdorazowym użyciem wymieszać płyn wstrząsając butelką.

Wcierka do skóry głowy

Herbata bardzo dobrze sprawdzi się też w formie wcierki do skóry głowy. Najlepsze rezultaty da wyciąg z pokrzywy lub skrzypu. Wystarczy każdorazowo po umyciu włosów spłukać je świeżo przygotowanym naparem, a ponadto wetrzeć go w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż w celu pobudzenia krążenia. By dobroczynne składniki skrzypu czy pokrzywy lepiej wniknęły w skórę, warto też przygotować specjalną wcierkę, która poza mocnym naparem będzie też zawierała dodatek alkoholu w ilości około łyżki spirytusu na 100 ml.

Kąpiele

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie naparu herbacianego do naturalnych kąpieli. Kąpiel z dodatkiem kubka mocnego naparu (z kilku torebek lub łyżeczek suszu) zielonej herbaty będzie działała antyrodnikowo i przeciwzapalnie na skórę, zaś w czarnej herbacie jest polecana przy atopowym zapaleniu skóry, bo łagodzi swąd i koi. Latem warto skorzystać z kąpieli w naparze z mięty o letniej temperaturze – wspaniale orzeźwi, a mięta ma dodatkowo działanie przeciwpotne. Na nadmierne pocenie pomaga także codzienne picie kubka miętowej herbatki i przecieranie się jej naparem.

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej