Komórki macierzyste – przyszłość medycyny regeneracyjnej i estetycznej

W centrum zainteresowania medycyny regeneracyjnej są komórki macierzyste i ich terapeutyczne działanie. Mają zastosowanie w leczeniu przewlekłych schorzeń stawów, a także w zabiegach regeneracyjnych uszkodzeń skóry, np. niwelowaniu blizn, owrzodzeń i rozstępów. Zabiegi oparte o zastosowanie komórek macierzystych stanowią też coraz bardziej popularne metody odmładzania skóry twarzy, nie tylko ze względu na dobre i naturalne efekty, lecz także uwagi na bezpieczeństwo.

Regeneracyjna medycyna estetyczna

Popularność zabiegów regeneracyjnych w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie wciąż rośnie. W Polsce również pojawia się coraz więcej miejsc, m.in. Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, gdzie można skorzystać z zabiegów medycyny regeneracyjnej, wykonywanych przez najlepszych profesjonalistów. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych, autologiczne przeszczepy tkanki tłuszczowej czy wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na znakomite efekty, ich trwałość oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Głównym zastosowaniem zabiegów regeneracyjnych w medycynie estetycznej jest odbudowa skóry i tkanki łącznej, które utraciły swoją jakość na skutek starzenia, urazów, inwazyjnych zabiegów laserowych lub innych czynników degeneracyjnych. Celem zabiegów medycyny regeneracyjnej jest zadziałanie na tkankę w ten sposób, aby wytworzyć w niej populację nowych, w pełni sprawnych komórek, które rozpoczną intensywne procesy naprawcze (m.in. syntezę kolagenu).

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste (MSC – Mesenchymal Stem Cells) znajdują się w wielu tkankach w organizmie, m.in. w szpiku kostnym, błonie maziowej stawów, ścięgnach, a także w tkance tłuszczowej, która jest głównym źródłem pozyskiwania komórek macierzystych w medycynie estetycznej. Unikalną cechą komórek macierzystych jest zdolność różnicowania się do dojrzałych komórek innych tkanek (ścięgien, chrząstek, więzadeł, skóry). Komórki macierzyste wprowadzone do uszkodzonej tkanki, zastępują chore i stare komórki, aby pobudzić i przyspieszyć regenerację w miejscu uszkodzenia. Dzięki temu można za ich pomocą leczyć takie niedoskonałości, jak:

  • rozstępy,
  • blizny,
  • zwiotczenia,
  • zmarszczki,
  • zwyrodnienia sprężystości skóry (elastozy) po przebytych ciążach, operacjach lub znacznych wahaniach wagi.

Wybrane zabiegi medycyny regeneracyjnej wykonywane w klinikach medycyny estetycznej

  • Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej (AdSC – Adipose Derived Stem Cells) – to przełomowa metoda leczenia schorzeń ortopedycznych. Komórki macierzyste są pozyskiwane z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta pobranej z brzucha. Procedura jest mało inwazyjna i dobrze tolerowana, zaliczana do tzw. zabiegów chirurgicznych jednego dnia. Przede wszystkim stosuje się ją w celu leczenia: stawów kolanowych, biodrowych oraz rąk, a także uszkodzeń mięśni, więzadeł, ścięgien i łąkotki. Przeszczep komórek macierzystych ma również zastosowanie w regeneracji po złamaniach i zabiegach naprawczych więzadła krzyżowego.
  • Przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste – to zabieg przywracania objętości tkankom, które w skutek starzenia lub urazu straciły kształt bądź jędrność. Tłuszcz pacjenta traktowany jest jako idealny wypełniacz, ponieważ jest w pełni biokompatybilny z wypełnianymi tkankami, nie powoduje alergii i toksyczności. Przeszczep komórek macierzystych wraz z tkanką tłuszczową przynosi znakomite rezultaty w uzupełnianiu ubytków objętości, likwidowaniu zwiotczeń, usuwaniu blizn i innych uszkodzeń skóry.

 

  • Osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelet Rich Plasma) – w przypadku tej metody odmładzania materiał do zabiegu pozyskiwany jest z krwi pacjenta. Do terapii wykorzystuje się tylko odwirowane osocze bogate w płytki krwi, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które inicjują procesy naprawcze w skórze. Osocze bogatopłytkowe podawane jest do uszkodzonych tkanek za pomocą iniekcji. W efekcie zabiegu następuje biorewitalizacja, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, a także poprawa jej elastyczności oraz gęstości. W skórze wzrasta poziom białek (kolagenu i elastyny) i poprawia się jej ukrwienie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny regeneracyjnej? Wejdź na stronę częstochowskiej i bydgoskiej Bieńkowscy Clinic: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/czym-jest-medycyna-regeneracyjna/

Dodaj opinie ()