Koszule męskie – w spodniach czy na wierzchu?

Styl noszenie koszuli męskiej – kwestia dyskusyjna czy oczywista? Pytanie o konieczność chowania koszuli w spodnie budzi nadal wiele kontrowersji. Sprawdźmy, o jakich zasadach warto pamiętać tworząc oficjalne i casualowe stylizacje z koszulą w roli głównej.

Prosta elegancja czy niewymuszony luz – jak nosić koszulę?

Koszule męskie – noszone w spodniach czy na wierzchu? Każda z wymienionych opcji ma tyleż zwolenników, co przeciwników. Tradycyjne zasady mody męskiej nakazują wsunięcie połów koszuli za pas spodni, z drugiej strony – na wybiegach modowych widzimy coraz więcej krótkich koszul, stworzonych wręcz do zakładania „na wierzch”. Jakie rozwiązanie wybrać?

  • Miłośnicy tradycyjnej, męskiej elegancji przekonują, że koszulę nosimy w spodniach niezależnie od typu stylizacji i długości połów ubrania. Za tym rozwiązaniem przeważają kwestie estetyczne. Koszula schowana w spodniach wygląda schludnie, elegancko i profesjonalnie. Proporcje sylwetki są zachowane – co jest szczególnie pomocne w przypadku panów o średnim i niskim wzroście. Ubranie schowane za pasem daje też większe pole manewru odnośnie doboru okrycia. Koszula w spodniach idealnie komponuje się z prostą, elegancką marynarką. Równie dobrze będzie też wyglądać w zestawieniu z kardiganem lub kamizelką.
  • Za noszeniem koszuli na wierzchu spodni przemawia przede wszystkim komfort (z tym stwierdzeniem nie zgodzi się jednak każdy mężczyzna…). Część panów nie wyobraża sobie wciskania długiej koszuli w spodnie – szczególnie w przypadku zestawów noszonych na co dzień. Luźno wypuszczone poły koszuli nadają stylizacji niebanalnego, casualowego stylu. Dodajmy jeszcze, że obecnie na rynku istnieje ogromny wybór koszul krótkich, stworzonych z myślą o nowoczesnych i odważnych stylizacjach.

Modne koszule męskie w stylizacjach oficjalnych

Większość mężczyzn zgodzi się, że zasada noszenia koszuli w spodniach musi być bezwzględnie przestrzegana w stylizacjach oficjalnych (koszule eleganckie, koszule męskie wizytowe). Podobnie w przypadku spotkań rodzinnych o uroczystym charakterze. Luźno wypuszczone poły koszuli mogą wyglądać niechlujnie a w przypadku zestawów do pracy – mało profesjonalnie. W trakcie wybierania koszul do biznesowych lub uroczystych, „wyjściowych” stylizacji zwracamy uwagę na:

  • tkaninę, z której wykonano ubranie – wskazana najwyższa jakość tkanin i ładnie wykończone detale (kołnierzyk, guziki, mankiety),
  • krój – maksymalnie dopasowany do sylwetki; ani zbyt ciasny (ryzyko uwypuklenia nadmiaru kilogramów), ani zbyt luźny (koszula będzie wyglądać „workowato”),
  • długość ubrania – elegancka koszula powinna być nieco dłuższa niż „casualowa”; poły ubrania powinny być na tyle długie, aby samoczynnie nie wysuwać się zza pasa w trakcie noszenia.

Stylizacje casualowe z koszulą w roli głównej

Do luźnych, mniej oficjalnych zestawów na co dzień wybieramy koszule o krótkich połach, z materiałów, które dobrze układają się na sylwetce i nie wymagają prasowania. Luźne koszule, zakładane na wierzch spodni, możemy połączyć z lekkim kardiganem lub sportową kamizelką. Pamiętamy o rozpiętym kołnierzyku! Cięższe koszule flanelowe lub jeansowe mogą stanowić wierzchnie okrycie np. w połączeniu z dopasowanym T-shirtem. W poszukiwaniu koszuli do luźnych stylizacji zwracamy uwagę na:

  • długość – wybieramy ubranie z krótkimi połami, o długości ok. 2 cm poniżej pasa,
  • tkaninę – stawiamy na jeans, flanelę, len i każdy typ grubszej tkaniny; możemy też pozwolić sobie na większy wybór wzorów,
  • ozdobne detale – guziki, nadruki, nietypowy krój kieszonek; ten element będzie charakterystyczny dla koszul młodzieżowych

 

Dodaj opinie ()