Ratunek dla skóry po opalaniu - jak postępować?

Oparzenia słoneczne są jedną z najczęściej doświadczanych dolegliwości podczas lata i wakacji. Mogą pojawić się tak u dzieci, jak i u dorosłych czy osób starszych, niezależnie od tego gdzie się przebywa. Wystarczy 20 minut spędzonych na pełnym słońcu, w godzinach jego największego natężenia, aby nabawić się mocnego podrażnienia skóry. Podpowiadamy, jak ratować skórę po opalaniu i jakich kremów lub balsamów używać.

Oparzenia słoneczne - kiedy opalanie się nie jest bezpieczne

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia oparzeń słonecznych jest zbyt długie wystawienie skóry bez ochrony na promieniowanie UV. Moment pojawienia się oparzeń jest zależny od wielu czynników, w tym od karnacji i czasu ochrony własnej skóry. Zasadniczo na podrażnienia skóry przez słońce narażone są niemowlęta i dzieci, a także osoby blade, z rudymi lub blond włosami. Ich skóra i włosy zawierają mało melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych melaniny skutkuje oparzeniem słonecznym, a więc podrażnioną, zaczerwienioną skórą, która powoduje dolegliwości bólowe. Ponadto na jej powierzchni mogą, ale nie muszą, pojawić się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, będące efektem ubocznym oparzenia. Jak postępować w przypadku podrażnień skóry po opalaniu?

Oparzenia słoneczne - czego nie robić po opalaniu

Zanim pozna się zalecenia bezpiecznego ratowania opalonej i poparzonej przez słońce skóry, warto wiedzieć, czego nie należy robić po opalaniu. Skóra wówczas jest niezwykle wrażliwa i delikatna, przez co każda próba jej chłodzenia, dotyku czy opatrywania może zwiększać ból i dyskomfort. Ekspert La Roche-Posay zajmujący się ochroną skóry przed podrażnieniami wskazuje, że po opalaniu, które wywołało oparzenia słoneczne, nie należy:

  • smarować poparzonych i podrażnionych miejsc bardzo tłustymi kremami lub balsamami,

  • obkładać poparzone miejsce lodem lub okładami z lodu,

  • brać bardzo zimnego prysznica i wchodzić do lodowatej wody,

  • przebijać pęcherzy oparzeniowych,

  • wykonywać zabiegów kosmetycznych, np. peelingów.

Stosowanie bardzo tłustych kremów nie jest polecane ze względu na to, że tworzą one na powierzchni skóry barierę ochronną, która uniemożliwia zgromadzonemu ciepłu odparować. Natomiast zimna woda i lód podrażniają zakończenia nerwowe i zwiększają uszkodzenie skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie 15-minutowego, letniego prysznica, a następnie delikatne naniesienie dobrych kremów lub balsamów po opalaniu, które nawilżają, natłuszczają, koja i regenerują.

Najlepsze kremy i balsamy po opalaniu - produkt idealny

Idealne kosmetyki po opalaniu powinny łączyć w sobie kilka funkcji i zawierać składniki aktywne, które wpłyną na szybszą regenerację naskórka. Powinny przynosić ulgę tuż po aplikacji kremu po opalaniu, a także działać długofalowo - stopniowo łagodzić podrażnienia, prowadząc do ich całkowitego usunięcia, przy jednoczesnym utrzymaniu opalenizny. Dobre produkty po opalaniu można stosować także przy wystąpieniu oparzeń słonecznych i mocnych uszkodzeń skóry.

Na uwagę zasługuje m.in. Posthelios od La Roche-Posay, kojący balsam po opalaniu - informacje na jego temat można znaleźć na stronie: http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Anthelios/Posthelios-p4191.aspx

Jest to lekki krem o konsystencji emulsji, który łatwo się nakłada i rozsmarowuje, dzięki czemu nie jest konieczne mocne pocieranie wrażliwej skóry. Natychmiastowo łagodzi uczucie gorąca i pieczenia, dostarczając skórze nawilżenia i natłuszczenia. Dzięki swoim składnikom aktywnym, m.in. odbudowującym lipidy, pozwala na odnowienie warstwy hydrolipidowej, która chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed dalszymi uszkodzeniami przez promienie słoneczne. Dobrego kremu po opalaniu warto szukać w aptece, w dziale dermokosmetyków. Są one przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej, dzięki czemu istnieje pewność, że ich skład będzie przyjazny dla skóry podrażnionej, wymagającej szczególnego traktowania.

Dodaj opinie ()