Domowe sposoby na wzdęcia

13 marca 2015 18:05

...

Wzdęcia to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie rozpierania i ciężkości w brzuchu, często połączone z niekomfortowym uwalnianiem gazów z jelit. Szacuje się, że nawet 30% ludzi cierpi z tego powodu, a zdecydowanie bardziej podatne na wzdęcia są kobiety. Przyczyny wzdęć najczęściej mają swoje źródło w niezdrowym jedzeniu i siedzącym trybie życia, ale wzdęcia bywają też objawem kilku chorób. Właściwe rozpoznanie przyczyn decyduje o tym, w jakim kierunku pójdzie leczenie wzdęć.

Wzdęcia są wynikiem nadmiernej ilości gazów w jelitach, stąd właśnie uczucie pełności i wrażenie jakby w brzuchu znajdował się balon. Podstawowe przyczyny wzdęć są związane z naszą dietą. Niektóre produkty bardzo łatwo wywołują wzdęcia, na przykład kapusta i inne warzywa z tej rodziny, wszystkie rośliny strączkowe, cebula czy czosnek, a nawet jajka (szczególnie żółtko). Picie napojów gazowanych także naraża na występowanie wzdęć, podobnie jak spożywanie dużych ilości słodyczy oraz konsumowanie tłustych i smażonych potraw.

Przyczyny wzdęć

Inne przyczyny wzdęć są związane z trybem życia. Wzdęciom sprzyja jedzenie w pośpiechu, gdyż wtedy łykamy powietrze. Podobnie się dzieje, kiedy jemy i jednocześnie prowadzimy rozmowę, albo połykamy zbyt duże kawałki dania, równocześnie przeżuwając pokarm z otwartymi ustami, a nawet w czasie żucia gumy.

Niekorzystnie na zdrowie człowieka, a także pracę przewodu pokarmowego, wpływa brak ruchu oraz palenie papierosów. Niestety, również stres i stany lękowe mogą spowodować nagromadzenie gazów w jelitach i nieprzyjemne odczucia związane ze wzdęciami.

Powyższe przyczyny wzdęć mają charakter czynnościowy, a więc są bezpośrednio związane z pewnymi nawykami żywieniowymi i trybem życia. Inne przyczyny wzdęć wynikają ze zmian chorobowych. Dlatego też ważne, aby dokładnie zdiagnozować genezę. Tylko wtedy leczenie wzdęć da efekt. Kiedy należy bezwzględnie udać się do lekarza?

Wzdęcia jako objaw choroby

Objawami, na które należy zwrócić uwagę, to uporczywa biegunka, zaparcia lub wymioty. Niepokojąca będzie obecność krwi w stolcu i nagła utrata wagi. Jeżeli te symptomy towarzyszą wzdęciom, trzeba koniecznie przeprowadzić dokładne badania. Może się okazać, że cierpimy na jakąś chorobę przewodu pokarmowego, np. na zespół jelita drażliwego czy klasyczną niedrożność jelit. Niestety, to również znaki znacznie poważniejszych schorzeń wątroby i trzustki (marskość wątroby lub przewlekłe zapalenie trzustki), a nawet raka jelita grubego. Wzdęcia towarzyszą ludziom także w przypadku nietolerancji laktozy oraz coraz częściej diagnozowanej choroby glutenowej, czyli celiakii, kiedy jelita nie są w stanie strawić i wchłonąć niektórych składników żywności. Wzdęcia bywają też skutkiem chorób pasożytniczych, np. glistnicy.

Leczenie wzdęć

Leczenie wzdęć jest oczywiście zależne od ustalenia przyczyny wzdęć. Poważne choroby wymagają kuracji według ścisłych zaleceń lekarskich, natomiast domowe sposoby na wzdęcia powinny okazać się skuteczne w przypadku wzdęć wynikających z niezdrowej diety i złego stylu życia.

Przede wszystkim trzeba uważać z ilością i częstotliwością spożywania produktów, które wywołują wzdęcia. Prawdopodobnie wielu osobom trudno byłoby całkowicie wyeliminować kapustę, kalafior czy fasolę z jadłospisu, ale warto spróbować ograniczyć dania z tymi warzywami. I jak się okazuje, raczej nie polewać ich tłuszczem, który dodatkowo może powodować pęcznienie w brzuchu. Dobrze natomiast dodawać do potraw niektóre przyprawy, jak majeranek, kminek, bazylię czy tymianek. Zdecydowanie pozytywnie wpływają na układ pokarmowy - ułatwiają i przyspieszają procesy trawienne. Korzystne, także dla ogólnego zdrowia, będzie powstrzymywanie się od picia napojów gazowanych i palenia papierosów. Natomiast osoby z nietolerancją laktozy muszą odstawić produkty z mleka krowiego.

Domowe sposoby na wzdęcia

Domowe sposoby na wzdęcia to picie herbaty z mięty pieprzowej, albo naparów z kminku, majeranku lub bazylii. Substancje aktywne zawarte w ziołach umożliwiają lepsze trawienie, łagodzą skurcze jelit i niwelują multiplikowanie bakterii gnilnych, więc pokarmy nie zalegają zbyt długo w jelitach i nie gromadzą się gazy odpowiedzialne za wzdęcia.

Środki apteczne dostępne bez recepty również są na bazie ziół, natomiast mocniejsze w działaniu leki na receptę zawierają simetykon, czyli składnik bezpośrednio doprowadzający do redukcji zbyt dużej ilości uciążliwych gazów. Jeżeli wzdęcia są następstwem terapii antybiotykowej lub przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w wyniku czego flora bakteryjna ulega uszkodzeniu, to zalecane są probiotyki i picie naturalnych jogurtów z żywymi kulturami bakterii. Trzeba pamiętać, że długotrwałe leczenie wzdęć środkami aptecznymi może przynieść więcej szkód niż pożytku, więc w przypadku nieustannych problemów należy zwrócić się o poradę do lekarza.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tryb życia. Nic tak dobrze nie wpłynie na pracę jelit, jak spacer po obfitym obiedzie lub kolacji. Położenie się bezpośrednio po posiłku rozleniwia także układ pokarmowy, więc jedzenie zalega w jelitach, co niestety skutkuje wzdęciami, gazami i uczuciem pełności. Same posiłki powinno się konsumować powoli, bardzo dokładnie przeżuwając każdy kęs, przy okazji zwracając uwagę na to, aby gryzy nie były zbyt duże. Lepiej też unikać gorących potraw, gdyż studząc je przed włożeniem do ust, mimowolnie można nałykać się powietrza.

Przeczytaj więcej o wzdęciach na portalu gastryczne.pl/wzdecia

Ładuje się...

„Aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z korzystania z naszego portalu używamy plików cookies.”
Czytaj więcej